تبلیغات
تکنیک رایانه شهرک شهید محمد منتظری دزفول

تکنیک رایانه شهرک شهید محمد منتظری دزفول
نامی بر گرفته از زندگی پیشرفته انسان ها که در عصر نو  
نظر سنجی
نام تکنیک رایانه خوبه برای این وبلاگ (برام مهم هست این نظر سنجی )زمانیكه در منزل نیستید، شک و تردید در مورد مسائل كوچك میتواند آزار دهنده باشد. تردیدهایی همچون اینكه آیا قهوه ساز را خاموش كردم؟ سیستم امنیتی را روشن كردم؟ آیا بچه ها تكالیف خود را انجام داده اند یا در حال تماشای تلوزیون هستند؟ آیا وقتی از خانه خارج شدم کولر خانه را خاموش کردم ؟

با یك خانه هوشمند، می توانید به تمام این نگرانی­ها با یک سفر سریع آنلاین پایان دهید. زمانیكه در خانه هستید، خانه­ی شما به وسیله پخش آهنگ های مورد علاقه شما آنهم در هر زمانی که به خانه قدم میگذارید، یا کاهش نور چراغ ها برای تماشای یک فیلم، از آرامش شما مراقبت میكند. آیااین سحر و جادوست؟

جواب ما منفی است، این اتوماسیون خانه است. خانه های هوشمند همه­ی دستگاه ها و اجزایمنزل شما را به هم متصل میكنند به طوری که آنها می توانند با یکدیگر و با شما ارتباط برقرار كنند.

هر وسیله­ای كه در خانه شما از برق استفاده میكند را می­توانید بر روی شبکه خانگی قرار دهید وتحت فرمان خود بگیرید. فرقی ندارد كه دستورات خود را چگونه به دستگاه­های خود منتقل كنید یا ریموت كنترل و یا از طریق كامپیوتر، تحت هر شرایطی خانه به دستورات شما واكنش نشان می­دهد.

ایده خانه­های هوشمند ممکن است شما را به یاد جورج جتسون و طرح او به نام "مکان مربوط به آینده" و یا شاید بیل گیتس بیاندازد، که بیش از 100 میلیون دلار را صرف ساخت خانه­ی هوشمندش كرد. هنگامی که مساله طراحی عنوان می­شود از لحاظ قیمت و درك تكنولوژی، خانه­های هوشمند و اتوماسیون خانگی بیشتر و بیشتر شبیه هم میشوند. در حدود 14 میلیارد دلار در سال 2005 بر رویشبکه­های خانگی صرف شد، و تحلیلگران این رقم را برای سال 2011 به بیش از 85 میلیارد دلار پیشبینی می­كنند.در اغلب کشورها سیستم BMS (building management system) یا همان سیستم هوشمند کنترل ساختمان از یک سیستم پر هزینه خارج شده و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی به یکی از امکانات ضروری برای زندگی شهری بدل گردیده ، خانه ای که به شما کمک می کند که در زندگی پر ازدحام و پرتردد شهری ، دیگر نگران فراموش کردن برخی از وظایف و کارهای خود نباشید ، باغچه ها خود به خود آبیاری می شوند، سیستمهای حرارت و بردت به صورت اتوماتیک و با توجه به دمای محیط کار می کنند و این تنها بخشی از امکاناتیست که خانه های هوشمند برای صاحبانشان به ارمغان آورده اند.

خانه­های هوشمند چگونه كار میكنند

نرم­افزار و تكنولوژی خانه­های هوشمند

تكنولوژی خانه­های هوشمند در سال 1975، زمانیكه شركتی در اسكاتلند X10 را تولید كرد، به دنیا معرفی شد. ابزار X10 به محصولات الكتریكی درون یك خانه این امكان را می­دهد كه از طریق سیستم كابلی كه درون ساختمان وجود دارد با هم ارتباط داشته باشند و به اصطلاح با هم صحبت كنند. تمام اپلیكیشن­ها و ابزارها در واقع رسیور و یا دریافت كننده هستند، و تمام كنترلر(كنترل كننده) های سیستم، مانند تمام ریموت كنترل­ها و صفحه كلیدها به معنی فرستنده هستند. اگر بخواهید لامپ یك اتاق دیگر را خاموش كنید، فرستنده پیامی را كه به صورت یك كد عددی است می­فرستد و مراحل كار به صورت زیر است:

· هشدار به سیستم به این مضمون كه این پیام یك دستور است

· شناسایی تعداد واحدهای دستگاهی که باید فرمان را دریافت كند

· کد حاوی دستور واقعی مانند كد "خاموش".

تمام اینها به طوری طراحی شده­اند كه در كمتر از یك ثانیه انجام شوند، برقراری ارتباط از طریق سیمهای الكتریكی [یك ساختمان] همیشه معقول نیست، چرا كه این خطوط ممكن است از طریق برق دیگر دستگاه­ها دچار اختلال یا نویز شوند. یك ابزار X10 می تواند تداخل الکترونیکی را به عنوان یکدستور تفسیر كرده و واکنش نشان دهد، و یا اینكه ممکن است اصلا فرمان را دریافت نکند. در حالی کهدستگاه­های X10 هنوز وجود دارند، فن آوری های دیگری هم برای رقابت در صحنه شبکه­های خانگیپدید آمده اند.

به جای عبور [فرمانها از طریق خطوط برق، برخی از سیستم­ها از امواج رادیویی برای برقراری ارتباط استفاده می­كنند، که این روش درست شبیه طرز كار سیستم­های WiFi و سیگنال­های تلفن­های همراه است. با این حال، شبکه اتوماسیون خانگی به تمام نیازهای [سخت افزاری و نرم­افزاری] یکشبکه Wi-Fi نیاز ندارد، زیرا دستورات سیستم­های اتوماسیون به صورت پیام­های کوتاه هستند. دو مورداز برجسته­ترین شبکه­ها كه در اتوماسیون خانه [با امواج] رادیویی [كار می­كنند]، تكنولوژی­هایZigBeeو Z-Wave هستند. هر دوی این فناوری­ها عبارت هستند از شبکه­های مِش[1]، به این معنی که همواره بیش از یک راه برای اینكه یك پیام به مقصد خود برسد، وجود دارد.

.

تكنولوژیZ-Wave از یك الگوریتم پایه­ی مسیریابی برای تعیین سریع ترین مسیر برای پیام ها استفاده می­كند. برای هر دستگاه Z-Wave یک کد در نظر گرفته شده، و هنگامی که دستگاه به سیستم متصل شد، کنترل كننده­ی شبکه این کد [خاص] را شناسایی كرده، محل آن را تعیین و آن را به شبکه اضافه می­کند. هنگامی که یک فرمان از راه می­رسد، کنترل­كننده (كنترلر) از الگوریتم برای تعیین چگونگی ارسال پیام استفاده می­كند. از آنجا که این مسیریابی مقدار زیادی از حافظه موجود روی یک شبکه را اشغال می­كند، فناوری Z-Wave نوعی سلسله مراتب را بین دستگاه­ها توسعه داده، از قبیل اینكه: برخی از كنترلرها پیام­ها را راه­اندازی می­كنند، و برخی از آنها "برده[2]" هستند، به این معنی که آنها (كنترلرها) تنها می توانند پیام­­ها را حمل كرده و به پیام­ها عكس­العمل(پاسخ) نشان دهند.

نامگذاری ZigBee نشان­دهنده­ی مِش مفهوم شبکه است، زیرا پیام­ها از فرستنده مانند زنبورها به صورت زیگزاگ به دنبال بهترین مسیر به سوی گیرنده هستند. در حالی که Z-Wave از یک فن آوری اختصاصی برای هدایت سیستم خود استفاده می­كند، پلت فرم­های ZigBee برپایه­ی مجموعه­ی استانداری بنا شده­اند كه توسط موسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) برای شبکه­های بی­سیم شخصی طراحی شده. این به این معنی است که هر شرکت می­تواند بدون پرداخت هزینه­های صدور مجوز برای این فناوری به ایجاد و ساخت محصولات ZigBee بپردازد، که در نهایت ممکن است به سازگاری و استفاده­ی ZigBee در بازار محصول بیانجامد. مانند Z-Wave، ZigBee هم دارای دستگاه­های عملکردی كاملی بوده (و یا آنهایی که پیام را مسیردهی می­كنند) و همینطور دارای دستگاه­های کاهش­دهنده­ی تابع (و یا دستگاه­هایی كه چنین عملی را انجام نمیدهند) است.

استفاده از شبکه­های بی­سیم انعطاف­پذیری بیشتری را برای قرار دادن دستگاه­ها فراهم می­کند، امامانند خطوط برق، آنها هم ممکن است دچار تداخل­هایی شوند. ابزار دیگری به نامInsteon راه دیگری را برای شبکه خانگی شما برای برقراری ارتباط بین سیم­های الكتریكی و امواج رادیویی ارائه می­دهد،كه آن را به یک شبکه مِش دوگانه[3] تبدیل كرده است. اگر یك پیام روی یک پلت فرم قرار نگرفت، این ابزار انتقال آن را از طریق پلتفرم دیگر امتحان می­كند. به جای مسیریابی پیام، یک دستگاه Insteonپیام را منتشر یا به اصطلاح برودكست[4] كرده و تمام دستگاه­های موجود بر روی شبكه پیام را دریافت كرده و آن را تا زمانی که دستور به انجام برسد مجددا منتشر می­كنند. دستگاه­ها مانند دستگاه­های همسان عمل می­كنند، یكی به عنوان آمر و دیگری به عنوان گیرنده. این به این معنی است کهدستگاه­های Insteon بیشتری بر روی یک شبکه نصب شده و در نتیجه پیام قوی تر خواهد بود.

ادامه مقاله در وب سایت ما

www.hsa-bms.com


برچسب ها: خانه های هوشمند، ایران، کنترل­، تكنولوژی، خانه­های، مقاله،
[ پنجشنبه 10 مرداد 1392 ] [ 02:40 ب.ظ ] [ بهزاد غلامی حاجی آباد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تکنیک رایانه

نامی بر گرفته از

زندگی پیشرفته انسان ها که در عصر نو زندگی میکنند

و به همه چیز می پردازد

و با ارسال نظرات و پیشنهادات شما دوستان عزیز

در شکلی جدید رو به پیشرفت قرار دارد

مدیریت این وبلاگ را شما در دست دارید

اگه دوست دارید با ما همراه شوید مطالب خود را با نام خود در این وبلاگ ثبت کنید

تا با همکاری شما به بهترین وبلاگ ایران تبدیل شود

بهزاد غلامی حاجی آیاد (بی صدا)

myirann@yahoo.com


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
خرید عینک آفتابی تبادل لینک - تبادل لینک

انتخاب بهترین وبلاگ ماه