تبلیغات
تکنیک رایانه شهرک شهید محمد منتظری دزفول

تکنیک رایانه شهرک شهید محمد منتظری دزفول
نامی بر گرفته از زندگی پیشرفته انسان ها که در عصر نو  
نظر سنجی
نام تکنیک رایانه خوبه برای این وبلاگ (برام مهم هست این نظر سنجی )زحمت کشاورزان به کام گوسفندان

بیشترین سود محصولات کشاورزی دزفول به گوسفندان و دامداران رسید.

اسماعیل غلامی حاجی آبادی: در تمـام مصاحبه های خــودرو سازان و حامیان دولتی شان همـه بر " قیمت تمام شده " تاکید دارند و دلیل افزایش قیمت خودرو را همین هزینه های تمام شده می دانند، اما آیا در قیمت گذاری محصولات کشاورزی ، "قیمت تمام شده" محاسبه شده است؟

کشاورزی دزفول سر و سامانی ندارد. به ویژه در سال جاری که اکثر محصولات کشت زمستانه این منطقه به دلیل به صرفه نبودن و نیز شرایط آب و هوایی و مشخصا به دلیل نبود برنامه ریزی مشخص در مدیریت کشاورزی روی زمین باقی مانده یا خوراک دام شده است.

با وجود کیفیت منحصر به فرد اراضی کشاورزی و دسترسی به شبکه های وسیع آبیاری، متاسفانه طی سال های گذشته هیچ گونه توجهی به این بخش نشده و کشاورزان صرفا با توجه به محاسبات شخصی خود نسبت به کشت محصول اقدام می کنند و هیچ گونه برنامه ریزی شفافی مدیریت کشت را به عهده ندارد یا اگر برنامه ای هم وجود دارد دست کم به اطلاع کشاورزان نمی رسد. صد افسوس که این شرایط در تمامی دولت ها به یک نسبت برقرار بوده است.

دو سال پیش که اندک گشایشی در صادرات محصولات حاصل شد همه شاهد رونق بازار و خوشحالی وصف ناپذیر کشاورزان و فعالان کشاورزی بودیم. موضوعی که نه در سال های پیش از آن و نه پس از آن فرصت تکرار نیافته بود. توجه به بازار بی نظیر کشورهای همسایه نظیر روسیه ، ترکیه و عراق و حذف قوانین دست و پاگیر، ضمن تشویق کشاورزان می تواند چرخ های بی رمق اقتصاد کشور را در این بخش اندکی جابجا کند. دست کم در وضع معیشت و زندگی جمعیت قابل توجهی از ساکنان این سرزمین تاثیر ملموسی خواهد داشت. حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی نیز نقش اساسی در بهبود اوضاع دارد، چیزی که صرفا در ایام انتخابات توسط تمامی نامزدهای انتخاباتی این منطقه به گوش رسیده است.

برای دیدن جداول و آمار روی ادامه مطلب کلیک کنید.

اما آن چه فروش محصول را در سال جاری غیرقابل توجیه نموده هزینه بالای کاشت و برداشت محصول است. هزینه اجاره زمین از 20هزارتومان در سال 1370 ، در سال 92 به 5/3 میلیون تومان افزایش داشته است. هر کود شیمیایی از 20 هزار تومان در ابتدای سال 92 اکنون به 35 تا 40 هزار تومان رسیده است. این نسبت در قیمت بذر و سم و سایر هزینه های جاری قابل محاسبه است. نرخ آب بها توسط سازمان های تابعه وزارت نیرو بدون توجه به فروش یا عدم فروش محصول تعیین می شود (258 هزار تومان در هر هکتار برای محصولی مثل سبزی و کلم). مسوولین وزارت جهاد کشاورزی و نیرو در چهاردیواری سازمان ها نشسته اند و ضمن نوشیدن چای و تورق روزنامه ها و بدون توجه به مشکلات جامعه کشاورزان صرفا به اجرای اطلاعیه ها و بخشنامه های خانمان سوز مشغولند.

علی رغم وجود نهادهایی مثل خانه کشاورز، کمیسیون کشاورزی مجلس و اصناف جزیره ای و کمرنگ حوزه کشاورزی، هیچ تریبونی در اختیار کشاورز نیست. رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس و حامی ایجاد شبکه تلویزیونی کشاورز ، نماینده مردم دزفول است اما هیچ کس نمی داند چه بلایی بر سر کشاورزان و زنجیره شاغلین مرتبط با کشاورزی این منطقه آمده است. مردان بی ادعایی که جایی برای رساندن صدایشان نمی شناسند. فقط هر سال شخم می زنند و بذر می کارند و دست به دعا بر می دارند. اما وسیله های استجابت دعا صرفا به نوشیدن چای و تورق روزنامه ها مشغولند.

آن چه در ادامه می آید جدول ریز هزینه های کشاورزی برای چند محصول منتخب در شهرستان دزفول است:
آمار و اطلاعات مربوط به مرکبات: علی کریمی

لینک این مطلب با فورمت XPS:

http://shopelishk.persiangig.com/Keshavarzi-Dezfoul-Text-2.xps

لینک pdf این مطلب :

http://shopelishk.persiangig.com/Keshavarzi-Dezfoul-Text-2.pdf

طبقه بندی: خبر،
برچسب ها: دزفول، کشاورزی، سامانی ندارد، منطقه، شهرستان،
[ جمعه 29 فروردین 1393 ] [ 11:41 ق.ظ ] [ بهزاد غلامی حاجی آباد ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

تکنیک رایانه

نامی بر گرفته از

زندگی پیشرفته انسان ها که در عصر نو زندگی میکنند

و به همه چیز می پردازد

و با ارسال نظرات و پیشنهادات شما دوستان عزیز

در شکلی جدید رو به پیشرفت قرار دارد

مدیریت این وبلاگ را شما در دست دارید

اگه دوست دارید با ما همراه شوید مطالب خود را با نام خود در این وبلاگ ثبت کنید

تا با همکاری شما به بهترین وبلاگ ایران تبدیل شود

بهزاد غلامی حاجی آیاد (بی صدا)

myirann@yahoo.com


آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
خرید عینک آفتابی تبادل لینک - تبادل لینک

انتخاب بهترین وبلاگ ماه